Innowacje
4Cell Therapies S.A. rozwija w Polsce technologie CAR-T do leczenia nowotworów, w oparciu o własne, oryginalne rozwiązania. Prace badawczo-rozwojowe realizowane są w Warszawie i Gliwicach przez młodych, polskich naukowców z doświadczeniem międzynarodowym.
Produkty
Produkty 4Cell Therapies S.A. powstają w oparciu o licencje pozyskane od firm i instytucji na całym świecie, głównie w USA oraz Kanadzie.
Partnerzy
Partnerami Spółki w Polsce są między innymi Narodowy Instytut Onkologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny i Politechnika Śląska. Instytucje te, w ramach zawartych umów, wspierają rozwój przedkliniczny, kliniczny oraz infrastrukturalny projektów 4Cell Therapies S.A.
Trzy obszary działania
Spółka realizuje projekty badawczo-rozwojowe w trzech obszarach:
1
Terapii CAR-T do leczenia nowotworów hematologicznych, w szczególności szpiczaka mnogiego - BCMA-CAR-T.
Nowotwory hematologiczne stanowią 4% wszystkich nowotworów złośliwych. Terapia rozwijana jest we współpracy z ProMab Biotechnologies Inc. (CA, USA) oraz Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach.
2
Terapii CAR-T do leczenia nowotworów litych, w szczególności raka trzustki, żołądka i jelita grubego - CEACAM6-CAR-T. Nowotwory lite stanowią 96% wszystkich nowotworów złośliwych. Posiadając rozwiązania, które wykazały się ogromną skutecznością działania w zwierzęcych modelach ludzkiego raka trzustki, 4Cell Therapies S.A. ma szansę na objęcie pozycji lidera w skali globalnej w tym obszarze. Technologia ta rozwijana jest we współpracy z National Research Council of Canada (Ottawa, Kanada).
3
Innowacyjnych rozwiązań infrastrukturalnych i automatyzacji produkcji CAR-T na skalę przemysłową. Spółka tworzy własną, innowacyjną infrastrukturę produkcyjną CAR-T w Gliwicach, w konsorcjum z Politechniką Śląską - partnerem akademickim z bogatym doświadczeniem we wdrażaniu oryginalnych rozwiązań przemysłowych do praktyki gospodarczej.
Projekty te finansowane są ze środków własnych Spółki oraz współfinansowane ze źródeł publicznych.
Efektywność przeciwnowotworowa anty-CEACAM6-CAR-T, rozwijanych przez 4Cell Therapies. Komórki ludzkiego raka trzustki (BxPC3) były niezdolne do tworzenia guzów nowotworowych znaczącej wielkości w obecności komórek CAR-T. Komórki te są również bardzo efektywne w usuwaniu dużych guzów nowotworowych, utworzonych przez komórki ludzkiego raka trzustki.
Efektywność przeciwnowotworowa anty-BCMA-CAR-T, rozwijanych przez 4Cell Therapies. Guzy nowotworowe, utworzone przez ludzkie komórki szpiczaka (RPMI 8226) ulegały prawie całkowitemu zanikowi na skutek podania preparatu komórek CAR-T. Wyniki partnera technologicznego - ProMab Biotechnologies Inc., opublikowane Cancers (Basel). 2018 Sep 11;10(9):323. doi: 10.3390/cancers10090323